FAQ

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

Przeczytaj, zanim zapytasz

Jak przygotować się do spływu i co ze sobą zabrać?

Przygotowując się do spływu kajakowego, trzeba wziąć pod uwagę charakter i długość spływu oraz porę roku i aktualną pogodę. Strój na spływ kajakowy powinien być wygodny, sportowy, niekrępujący ruchów, najlepiej szybkoschnący i taki, którego nie będzie szkoda wybrudzić, a nawet zniszczyć.

Zasadniczo ubieramy się adekwatnie do panujących oraz prognozowanych warunków pogodowych. Ponadto ZAWSZE należy zabrać ze sobą drugi komplet ubrań – dobrany dokładnie tak samo, jak ten, który mamy na sobie. Podczas kontaktu z wodą, łatwo się pomoczyć, a czasami nawet - przypadkowo lub celowo – wykąpać w rzece.

Zapasowe ubrania w takich sytuacjach są bezcenne - oczywiście tylko wtedy, kiedy je odpowiednio zabezpieczymy – najlepiej zawiązując w szczelnym worku foliowym (tutaj sprawdzają się zwykle grubsze worki na śmieci), wkładając następnie wszystko do plecaka. Równie istotne jest odpowiednie obuwie. Należy pamiętać, że podczas spływu zdarzają się sytuacje, kiedy trzeba przenieść kajak, a to nierzadko wymaga wejścia do wody, chodzenia po błocie, krzakach itp.

Dlatego obuwie na spływ kajakowy powinno być wygodne, przygotowane na kontakt z wodą i zabrudzenia. Dodatkowo zabieramy ze sobą:
- Dużo energii i dobry humor :)
- Strój kąpielowy, okulary, krem z filtrem i nakrycie głowy – w słoneczne dni
- Ciepłe polary, kurtki i spodnie przeciwdeszczowe – w przypadku możliwości wystąpienia deszczu
- Preparaty na komary i kleszcze
- Pieniądze w gotówce (jeżeli zdarzy się okazja do zrobienia zakupów w trakcie spływu kajakowego, to raczej będzie to takie miejsce, w którym płatność kartą może okazać się niemożliwa)
- Napoje - w ciepłe dni, należy zaopatrzyć się w dużą ilość wody/zimnych napojów, natomiast podczas spływów w chłodniejsze dni, warto zabrać ze sobą gorące napoje w termosie
- Prowiant; zwracając uwagę na odpowiednią ilość wody w dni ciepłe – herbatę w termosie gdy pogoda nie będzie dopisywała
- Pokrowiec wodoodporny na komórkę/ kluczyki/ dokumenty. Oczywiście, jeżeli to możliwe, nie zabieramy ze sobą żadnych drogocennych rzeczy.

Jaki jest minimalny wiek dziecka, aby mogło uczestniczyć w spływie kajakowym?

Nie istnieje coś takiego, jak minimalny wiek dziecka, które uczestniczy w spływie kajakowym. Osobiście pływaliśmy z naszym 2-letnim synkiem i było super, rocznej córki jednak nie zabieraliśmy.

Znamy jednak i takich, co pływali z kilkumiesięcznym dzieckiem na spływie kilkudniowym. O tym, czy dziecko jest już gotowe na tego typu atrakcje, decyduje tylko i wyłącznie opiekun, biorąc pod uwagę kilka czynników:

Własne obycie z wodą i kajakiem
Ważne jest, aby opiekun, decydujący się na zabranie ze sobą dziecka na spływ, sam czuł się swobodnie w kajaku. Płynąc z dzieckiem, trzeba na nim skupić dużo uwagi, pomóc mu, wytłumaczyć, czasami zachęcić. Jeżeli opiekun czuje się niepewnie, powinien w pierwszej kolejności sam wziąć udział w spływie i zdobyć doświadczenie

Obycie dziecka z wodą
Jeżeli dziecko boi się wody, nie uszczęśliwiajmy go na siłę udziałem w spływie kajakowym. Taka przygoda powinna być przede wszystkim przyjemnością. Jeżeli nie jesteśmy pewni reakcji dziecka na pływanie kajakiem, spróbujmy wcześniej wynająć sprzęt i popływać indywidualnie w jakimś bezpiecznym akwenie, przy małym stanie wody, np. w pobliżu kąpieliska.

Charakter spływu
W naszej ofercie jest wiele spływów, o zróżnicowanym charakterze i dedykowanych do innych grup docelowych. Dla małych dzieci oraz osób początkujących, sugerujemy w pierwszej kolejności wzięcie udziału w spływie rodzinnym, który z założenia ma być krótki (1,5-2h na wodzie), odbywa się po zalewie, bez konieczności wysiadania z kajaka, omijania gałęzi, przepływania pod drzewami i innych tego typu atrakcji. Frajdą dla dzieci bardzo często jest sam fakt przebywania w kajaku, wiosłowania, upieczenia kiełbaski w ognisku i spędzenia czasu z rodziną.

Charakter dziecka
Charakter dziecka powinien być tak naprawdę uwzględniony w pierwszej kolejności. Czasami malutkie dzieci są tak ruchliwe, że nie sposób utrzymać je w jednym miejscu dłużej, niż 5 minut. Należy rozważyć, czy podczas spływu takie dziecko nie zacznie być marudne, czy nie zechce wysiąść z kajaka po pierwszych chwilach pobytu na wodzie i przede wszystkim, czy sami – jako opiekunowie – jesteśmy w stanie zapanować nad dzieckiem.

Należy mieć na uwadze, że podczas spływu kajakowego, opiekun bierze na siebie pełną odpowiedzialność za dziecko. Jeżeli nie czujemy się pewnie, wstrzymajmy się z decyzją o wzięciu udziału w spływie. W takim wypadku, lepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie kajaka i pływanie indywidualne, aby sprawdzić reakcję swoją i dziecka. Pamiętajmy, bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Podstawowe zasady bezpieczeństwa i zachowania się na wodzie

Kajakarstwo jest wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu, jednak niezależnie od tego, czy pływamy indywidualnie, czy bierzemy udział w zorganizowanym spływie, należy przestrzegać podstawowych zasad, obowiązujących na szlakach kajakowych oraz zasad bezpieczeństwa.

Używanie kamizelek asekuracyjnych/ratunkowych.
Kamizelki zawsze znajdują się na wyposażeniu kajaka, ponieważ pozwalają zachować bezpieczeństwo, nawet w wypadku wpadnięcia do wody. Zalecane są dla każdego kajakarza, natomiast bezwzględnie muszą być używane przez dzieci, osoby niepotrafiące pływać, czujące się niepewnie w wodzie oraz przez wszystkich uczestników spływu przy trudnych warunkach (silny wiatr, wysoka fala, rzeka górska itp.)

Zakaz spożywania alkoholu.
Oczywiste jest, że podczas kontaktu z wodą zakazane jest spożywanie alkoholu. Zasada ta odnosi się również do kajakarstwa i jest o tyle ważna, że podczas płynięcia kajakiem łatwo wpaść do wody, nawet wtedy, kiedy nie bierzemy udziału w ekstremalnym spływie. Wystarczy niedostateczne zachowanie ostrożności podczas wchodzenia/wychodzenia z kajaka.

Dostosowanie się do zaleceń przewodnika
Podczas spływu zdarzają się sytuacje, w których brak dostosowania się do zaleceń przewodnika, może skutkować wypadkami. Dotyczy to przede wszystkim miejsc, w których nakazane jest przenoszenie kajaka. Jeżeli przewodnik nie wyda pozwolenia na dalsze płynięcie, należy bezwzględnie dostosować się do zaleceń i nie podpływać za blisko przeszkód, jazów itp.

- Należy zachować szczególną ostrożność podczas wsiadania i wysiadania z kajaka. Warto przećwiczyć sobie te czynności „na sucho”. Wysiadanie ułatwimy sobie ponadto, ustawiając kajak pod prąd (dziobem do nurtu rzeki), podczas przybijania do brzegu.

- Płynąc kajakiem, nie należy stawać, ani skakać do wody. Nie powinno się pływać nocą.

- Należy zwracać uwagę na pływające duże i szybkie jednostki, które tworzą fale.

- Podczas wywrotki, w pierwszej kolejności należy ratować załogę. Nie próbujmy samodzielnie na siłę odwracać kajaka,, ponieważ – szczególnie na głębokiej wodzie – wymaga to pomocy dodatkowych osób i doświadczenia.

- Zwracaj szczególną ostrożność na wszelkie zmarszczenia powierzchni wody, świadczące o podwodnych przeszkodach, które należy ominąć. Przeszkody znajdujące się nad wodą (mosty, konary drzew itp.) pokonuj, kładąc się lub pochylając w kajaku do przodu. Podpływając do poprzecznych przeszkód, nie dopuść, aby prąd wody przycisnął do niej kajak, a w przypadku, gdy do tego dojdzie, nie odchylaj się od przeszkody, lecz na nią, aby zminimalizować możliwość przewrócenia przez napierający nurt.

- Szanuj przyrodę.

- Pływając kajakiem należy pamiętać, że jesteśmy tylko gośćmi na łonie natury i to do niej należy wszystko, co nas otacza. Nie można więc w żaden sposób szkodzić przyrodzie, niszcząc roślinność lub płosząc zwierzęta. Szanujmy również innych użytkowników szlaków kajakowych, zachowując spokój i porządek. Sprzątajmy po sobie, pamiętając, że to, jak będzie wyglądać świat w przyszłości, zależy od naszego zachowania w teraźniejszości.

Czy w wypadku „brzydkiej pogody”, spływ zostaje odwołany?

Nie istnieje takie pojęcie, jak „brzydka pogoda”. Każda pogoda ma w sobie coś pięknego, a pływanie kajakiem w ciepłym, letnim deszczu bywa czasem przyjemniejsze, niż w upalny dzień, nie wspominając już o tym, że deszcz może być dodatkową atrakcją.

Niemniej jednak zdarzają się sytuacje, w których odwołanie spływu jest konieczne, a do takich zalicza się z pewnością burza lub bardzo silny wiatr. W każdym innym wypadku, spływ odbywa się zgodnie z planem. Do każdych warunków, trzeba się jednak odpowiednio przygotować. W deszczowy dzień na pewno przyda się dodatkowy polar, kurtka i spodnie przeciwdeszczowe oraz ciepłe napoje w termosie – jeżeli dodatkowo spada temperatura.

Oczywiście jeżeli ktoś czuje, że prognozowane warunki atmosferyczne będą dla niego ciężkie do zniesienia, może odwołać swój udział w spływie, max. dzień wcześniej z samego rana, kiedy prognoza pogody jest już w miarę pewna.

Regulamin spływu kajakowego Trawers

1. Każdy uczestnik bierze udział w spływie kajakowym na własną odpowiedzialność, a osoby niepełnoletnie - na odpowiedzialność rodziców lub opiekunów
2. Każdy uczestnik oświadcza, że stan jego zdrowia pozwala na podjęcie przez niego wysiłku, związanego z uczestnictwem w spływie kajakowym oraz z pokonaniem w określonym czasie wyznaczonej trasy
3. Wszyscy uczestnicy spływu kajakowego zobowiązani są do płynięcia w zapiętej kamizelce ratunkowej/asekuracyjnej.
4. W trakcie trwania spływu kajakowego, zabrania się picia alkoholu oraz używania środków odurzających
5. Podczas spływu kajakowego zabrania się wyprzedzania otwierającego spływ (komandor) oraz pozostawania za zamykającym spływ (czerwona latarnia)
6. Uczestnicy spływu kajakowego przed wypłynięciem mają obowiązek sprawdzić stan powierzonego sprzętu pływającego. Uczestnik spływu odpowiada za powierzony sprzęt i ponosi za niego odpowiedzialność finansową . W razie uszkodzenia, pokrywa koszty naprawy lub zakupu nowego sprzętu
7. Uczestnicy spływu kajakowego są zobowiązani do przestrzegania przepisów prawa wodnego oraz ochrony przyrody, a także kulturalnego zachowania na wodzie i w miejscu postoju
8. Uczestnicy spływu kajakowego powinni być ubrani odpowiednio do warunków atmosferycznych. Zaleca się również zabranie ze sobą napojów, wysokokalorycznej żywności, nakrycia głowy oraz kremu z filtrami ochronnymi, zabezpieczającego przed oparzeniami słonecznymi. Wskazane jest także zabranie zapasowego ubrania, zabezpieczonego przed zamoczeniem
9. Cenne przedmioty (dokumenty, telefony, aparaty fotograficzne, kluczyki) powinny być zabezpieczone przed zamoczeniem i zatonięciem
10. Organizator nie bierze na siebie odpowiedzialności za rzeczy zgubione, szkody osobowe, rzeczowe i majątkowe, które wystąpią przed, w trakcie lub po zakończeniu spływu
11. Po zakończeniu spływu, uczestnicy zobowiązani są do wyciągnięcia kajaków na brzeg, oczyszczenia ich oraz pozostawienia kamizelek ratunkowych/asekuracyjnych i wioseł w wyznaczonym miejscu
12. Organizator ma prawo wyłączenia ze spływu kajakowego uczestnika, który nie stosuje się do regulaminu i zasad bezpieczeństwa
13. Organizator spływu kajakowego, ze względu na bezpieczeństwo uczestników, ma prawo dokonania koniecznych zmian trasy, godziny rozpoczęcia/zakończenia i programu spływu oraz jego odwołania w przypadku wysokiego stanu wody lub złych warunków pogodowych
14. Uczestnicy spływu kajakowego nie są ubezpieczeni, ubezpieczają się we własnym zakresie
15. Na spływie kajakowym obowiązuje zakaz kąpieli w niedozwolonym miejscu

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress