Poniżej prezentujemy Państwu trasy spływów kajakowych sklasyfikowane według rzek po których pływamy
W przypadku dodatkowych pytań, polecamy zakładkę z najczęściej zadawanymi pytaniami. Jesteśmy również do Państwa dyspozycji - kontakt. Zachęcamy też do skorzystania z formularza rezerwacji spływu on-line
Smortawa to rzeka nizinna, stanowiąca prawy dopływ Odry o długości 38,72km, stosunkowo wąska i płytka. Swoje źródła ma w okolicach Świerczowa na Równinie Opolskiej, następnie płynie przez Bory Stobrawskie, niemal cały czas wśród lasów. Jest to odcinek zwałkowy, w korycie znajduje się wiele powalonych drzew, które czasem trzeba obchodzić. W okolicy Dobrzynia, rzeka płynie prawą krawędzią Pradoliny Wrocławskiej, zajmując starorzecza Odry. Za przyściółkiem Leśna Woda zwalnia i tworzy szeroki i długi zalew o szerokości 50m i długości ok. 3km, jedno z ulubionych miejsc wędkarzy.
Zalew ciągnie się aż do Bystrzycy, gdzie jest także dzika plaża i ośrodek wypoczynkowy z domkami kempingowymi. Za zalewem znajduje się betonowy jaz, który należy obejść lewym brzegiem. Dalej rzeka jest nieuregulowana, płynie przez wieś, łąki i pola, wijąc się wśród przybrzeżnych szuwarów. Następnie rozpoczyna się uregulowany odcinek leśny, którego wysokie, podmyte brzegi sprawiają, że jest on malowniczy i atrakcyjny. W lesie za Janikowem znajduje się betonowy jaz, który należy obejść lewym brzegiem. Jest to miejsce szczególnie atrakcyjne wiosną, kiedy wzdłuż brzegów kwitną przebiśniegi, zawilce, niezapominajki, konwalie i fiołki. Niedaleko za mostem na DK455 Smortawa wpływa do Odry.
Specyfikacja trasy
Odcinek: po zalewie od Bystrzycy do Leśnej Wody i z powrotem
Długość trasy: ok. 6km
Czas pobytu na wodzie: 1,5-2h
Miejsce spotkania: Jadąc z Bystrzycy, należy dojechać do dzikiej plaży – między plażą, a Ośrodkiem Wypoczynkowym z domkami letniskowymi, jest miejsce spotkania i wodowania kajaków.
Miejsce zakończenia spływu: Spływ kończymy w tym samym miejscu, co zaczynamy – niedaleko dzikiej plaży w Bystrzycy
Opis trasy
Trasa na kajakowy spływ rodzinny, została wybrana z myślą o najmłodszych uczestnikach – jest krótka, bardzo łagodna, ale malownicza.
Nie ma konieczności przenoszenia kajaka, omijania drzew, przedzierania się przez trzciny. Przez cały sezon kwitną lilie wodne, które można spotkać na początku i końcu odcinka. Rodzinne spływy kajakowe zaczynamy i kończymy w tym samym miejscu, niedaleko dzikiej plaży w Bystrzycy.
Specyfikacja trasy
Odcinek: Błota - Jelcz
Długość trasy: ok. 6km
Czas pobytu na wodzie: 5h
Miejsce spotkania: Jadąc od Leśnej Wody, przed znakiem „Błota” znajduje się niewielki most, przed którym się spotykamy
Miejsce zakończenia spływu: Most na Smortawie pomiędzy Jelczem, a Oławą, przy skręcie na Janików
Opis trasy
Trasa jest bardzo zróżnicowana. Zaczyna się wąskim korytem, następnie prowadzi przez ok. 3km zalew.
Po przekroczeniu betonowego jazu za zalewem, znowu staje się wąską rzeką z licznymi oczkami wodnymi oraz sporą ilością roślinności, która przy niskim poziomie wody utrudnia pływanie - wtedy trasę można określić bardziej mianem „dla wytrwałych”. Następnie rzeka dopływa do lasu, gdzie zdarzają się przeszkody w postaci powalonych drzew. Na trasie jest kilka miejsc, przez które trzeba przenieść kajak. Poza zalewem, rzeka jest płytka.
Warta jest jedną z głównych rzek Polski o długości 808km, stanowiąca prawy dopływ Odry, mająca swoje źródła na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Płynie przez Częstochowę, Sieradz, Konin, Poznań, aż do Kostrzyna, wielokrotnie zmieniając swój charakter i kierunek biegu. Górne partie rzeki są uregulowane i zmienione przez człowieka, znajduje się tam wiele elektrowni wodnych. Przeplatają się one z fragmentami zbliżonymi do naturalnych, które są objęte różnymi stopniami ochrony krajobrazowej i przyrodniczej. Na tym odcinku jest wiele przenosek, przeszkód w postaci zatopionych kołków, mielizn, spiętrzeń, które wymagają od kajakarza umiejętności pływania rzeką górską.
Środkowy i dolny odcinek Warty są wykorzystywane w komunikacji i transporcie wodnym. Rzeka płynie tu zwykle wśród obwałowań, kompleksów leśnych i malowniczych krajobrazów Załęczańskiego Parku Krajobrazowego oraz Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki. W górnym biegu można znaleźć wiele miejsc biwakowych z piaszczystymi dojściami, z których część przystosowano jako miejsca postoju, poprzez budowę barów, ław i wiat.
Dzień I
Odcinek: Działoszyn - Załęcze Wielkie
Długość trasy: 20km
Czas pobytu na wodzie: ok. 5h (czas spływu jest uzależniony od kondycji uczestników oraz ilości i długości przerw)
Miejsce spotkania: Jadąc DK42 od Kluczborka, dojeżdżamy do miejscowości Działoszyn i skręcamy przed mostem w prawo. Znajduje się tutaj miejsce wodowania kajaków oraz wiata, pod którą można się schronić podczas deszczu lub słońca.
Miejsce zakończenia spływu: Dzika plaża w Kępowiźnie
Dzień II
Odcinek: Załęcze Wielkie - Kamion
Długość trasy: 15km
Czas pobytu na wodzie: ok. 3h (czas spływu jest uzależniony od kondycji uczestników oraz ilości i długości przerw)
Miejsce spotkania: Dzika plaża w Kępowiźnie
Miejsce zakończenia spływu: Przy moście w Kamionie
Opis trasy
Rzeka na tym odcinku ma charakter nizinny, jest płytka, stosunkowo szeroka, z widocznym nurtem. Jest to jeden z najładniejszych fragmentów całego biegu Warty, podlegający ochronie w ramach Załęczańskiego Parku Krajobrazowego.
Przez ten teren rzeka płynie wielkim zakolem, zmieniając kierunek o 180º na długości niespełna 20km, tworząc liczne zakola i starorzecza. Na trasie można spotkać piaszczyste dojścia, tworzące dzikie plaże, gdzie można odpocząć, a w upalne dni, ochłodzić się poprzez kąpiel w rzece. Trasa polecana dla osób początkujących, w tym również rodzin z dziećmi, z uwagi na nieliczne przeszkody oraz widoczny nurt, który umożliwia płynięcie bez wkładania wielkiego wysiłku w wiosłowanie.
Oława to rzeka o charakterze nizinnym, stanowiąca lewy dopływ Odry o długości 99,01km, mająca swoje źródła na Przedgórzu Sudeckim, w gminie Kamiennik. Przepływa w większości przez tereny uprzemysłowione i zurbanizowane, przez miasta takie, jak: Ziębice, Strzelin, Wiązów, Oławę, Siechnice i Wrocław, gdzie uchodzi do Odry. Jej główne dopływy to Krynka i Gnojna. Dla kajakarzy Oława jest dostępna w jej górnych odcinkach, aż do Siechnic, gdzie jej wody wpływają na tereny wodonośne MPWiK we Wrocławiu.
Poniżej terenów wodonośnych, rzeka rozdziela się na dwa główne ramiona: Oławę Dolną i Górną. Oława Górna uznawana jest za jeden z najbardziej malowniczych odcinków rzeki; przebiega w południowo-wschodniej części Wrocławia, stanowiąc zakole, otaczające bezimienne wyspy, na których położony jest Park Wschodni. Od północy wyspy te opływa Oława Dolna.
Dzień I
Odcinek: Oława – Siechnice lub Jaczkowice – Siechnice
Długość trasy: 21km lub 25km
Czas pobytu na wodzie: 5-6h (czas spływu jest uzależniony od kondycji uczestników oraz ilości i długości przerw)
Miejsce spotkania: Miejsce 1. Jaczkowice: Jadąc drogą główną z Godzikowic do Jaczkowic, przed Jaczkowicami znajduje się most, a po jego prawej stronie – miejsce wodowania. Miejsce 2. Oława: Przy supermarkecie Lidl w Oławie zostawiamy auta, spotykamy się przy rzece.
Miejsce zakończenia spływu: W Siechnicach przy moście
Opis trasy
Odcinek z Jaczkowic do Oławy jest zakrzaczony, z jednym progiem, nienadającym się do spłynięcia (potrzeba przeniesienia kajaka)
Czasami więc spływy zaczynają się dopiero w Oławie, gdzie na dalszym odcinku rzeka jest spokojna, z małą ilością przeszkód. Przepływa przez teren chroniony Natura 2000, który ma dziki, nietknięty charakter. Widoczny nurt ułatwia płynięcie, bez konieczności wkładania dużego wysiłku w wiosłowanie. Trasa jest zalecana dla początkujących, w tym również rodzin z dziećmi.
RZEKA
WIDAWA
Widawa stanowi prawy dopływ Odry o długości 267km, swoje źródła ma we Wzgórzach Tarnowskich, we wsi Drołtowice. Przepływa przez Namysłow, Bierutów, okolice Oleśnicy, Kiełczówek, a następnie poniżej Wrocławia uchodzi do Odry. Główne dopływy Widawy, to: Graniczna, Oleśnica i Dobra. Większość brzegów rzeki jest uregulowana i obwałowana, porośnięta sitowiem, trzciną i trawą.
Koryto jest płytkie, przez co często zalewa przylegające do niej łąki. Przepływa zwykle szeroką i płaską doliną, jedynie pomiędzy Zbytową, a Chrząstawą oraz w odcinku przyujściowym, płynie przez tereny leśne. Poniżej Wrocławia tworzy meandry, aż do granic miasta, stanowiąc jednocześnie jego północną granicę. Z lewej strony łączy się z kanałem powodziowym, pozwalającym odprowadzić nadmiar wody z Odry.
Dzień I
Odcinek: Zbytowa - Chrząstawa
Długość trasy: 12km
Czas pobytu na wodzie: ok. 6h – w zależności od kondycji uczestników
Miejsce spotkania: W Grędzinie na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w kierunku Zbytowej, po ok. 1km jesteśmy na miejscu – miejsce wodowania znajduje się przed mostem po lewej stronie.
Miejsce zakończenia spływu: Jadąc z Chrząstawy Małej do Wielkiej, za mostem skręcamy w lewo. Trzymając się drogi głównej, dojeżdżamy na miejsce – most na Widawie.
Opis trasy
Na tym odcinku Widawa płynie przez tereny leśne, zdarzają się więc powalone drzewa w korycie, przez co rzeka nabiera charakteru zwałkowego
Przeszkody należy ominąć, przepływając pod lub przechodząc nad nimi, jest też sporo miejsc, wymagających przeniesienia kajaka. Z uwagi na ilość przeszkód, trasa jest zalecana dla wszystkich tych osób, które lubią się zmęczyć, bo przeprawa przez Widawę wymaga nie lada wysiłku i zaparcia, przez co tak naprawdę zawsze stanowi dobrą zabawę, którą będziecie długo wspominać. Umiejętności kajakarskie nie są wymagane.
RZEKA
BÓBR I KWISA
Kwisa stanowi lewy dopływ Bobru o długości 140km, mający swoje źródła w Górach Izerskich na stokach Izerskich Garbów. Płynie przez województwo dolnośląskie i lubuskie, jej wody są czyste i obfite w ryby. Na rzece znajdują się dwa duże zbiorniki wodne: Jezioro Złotnickie i Jezioro Leśniańskie z licznymi ośrodkami wypoczynkowymi. Niedaleko brzegów Kwisy usytuowane są dwa ciekawe zespoły zamkowo – pałacowe: Czocha i Kliczków. Szlak wodny rzeki jest różnorodny i malowniczy, niemniej jednak uciążliwy w pokonaniu, ze względu na liczne zapory, bystry nurt, częste kamienie, a w miejscach dawnych mostów – kołki i resztki konstrukcji kamiennych. Wiele miejsc wymaga przenoszenia kajaka.
Bóbr jest jedną z głównych rzek Polski o długości 272km, stanowiąca lewy dopływ Odry, mająca swoje źródła w Czechach, na Bobrowym Stoku. Płynie przez województwo dolnośląskie i lubuskie, w kierunku północno-zachodnim doliną o krętym przebiegu. Uchodzi do Odry w okolicach Krosna Odrzańskiego. Na Bobrze wybudowano kilka zbiorników retencyjnych i elektrowni wodnych. Szlak kajakowy jest urozmaicony, o charakterze górskim, z częstymi przeszkodami, wymagającymi przenoszenia sprzętu.
Dzień I
Odcinek: Kliczków - Świętoszów
Długość trasy: 20km
Czas pobytu na wodzie: czas spływu jest uzależniony od kondycji uczestników oraz ilości i długości przerw
Miejsce spotkania: Miejsce wodowania znajduje się przy zamku Kliczków
Miejsce zakończenia spływu: Przy moście w Świętoszowie
Dzień II
Odcinek: Świętoszów - Żagań
Długość trasy: 26km
Czas pobytu na wodzie: czas spływu jest uzależniony od kondycji uczestników oraz ilości i długości przerw
Miejsce spotkania: Przy moście w Świętoszowie
Miejsce zakończenia spływu: Przy moście w Żaganiu
Opis trasy
Trasa przeznaczona jest dla zaawansowanych kajakarzy, znających techniki kajakowe.
Wybrane odcinki rzek mają charakter górski, o bystrym nurcie, z licznymi progami, co sprawia, że łatwo można stracić panowanie nad kajakiem i wpaść do wody. Po drodze napotykamy również elektrownie wodne, wymagające przenoszenia kajaków.